Padre Pio ohľadom modernej módy

Padre Pio z Pietrelciny

Padre Pio (1913): „Žena, ktorá je zvádzajúca, čo sa týka obliekania, nemôže byť nikdy zaodetá do života Ježiša Krista a stratí ozdobu duše prv jak tento idol vkročí do jej srdca. Nech sa tieto ženy ozdobujú, ako by to mal sv. Pavol (1 Tim. 2,9), cudnosťou a nech sa krášlia skromnosťou…“ (List Padremu Agostinovi, 8/2/1913)

Z knihy ‚Páter Pio: katolícky kňaz, ktorý konal zázraky a niesol rany Ježiša Krista na svojom tele‘, ktorú môžete nájsť na stránke vatikankatolicky.com (link):

Kapitola 2., Padre Pio ohľadom modernej módy

1 Timotejom 2:9: „Podobne aj ženy nech sú v odeve ozdobenom cudnosťou a nech sa krášlia skromnosťou…“

Galáťanom 5:19: „A skutky tela sú zjavné: je to smilstvo, nečistota, chlipnosť…“

Padre Pio mal mimoriadne silné názory na ženskú módu v obliekaní. Keď mini-sukňová vlna začala, žiadna sa neopovážila prísť do Padre Piovho kláštora oblečená podľa takej nevhodnej módy. Iné ženy neprišli v minisukniach, ale v sukniach, ktoré boli krátke. Padre Pio bol veľmi rozčúlený ohľadom toho takisto. Jedna žena sa pokúsila vymeniť si svoju sukňu pred spoveďou; požičala si dlhú sukňu od kamarátky. Keď vstúpila do spovednice, zavrel jej malé posuvné okienko, potom znovu otvoril a zavrel okienko, hovoriac: „Tak čo? Obliekali sme sa na karneval teda?“ [63] Každá žena, ktorá prišla do jeho spovednice, ktorá nemala sukňu 20 cm pod kolená, bola okamžite poslaná preč bez možnosti ísť na spoveď. [64] Iné ženy, ktoré vstúpili oblečené nejak nevhodne, boli vykázané von Padre Piom, niekedy ním kričiac: „von! von! von!“ [65]

Padre Pio netoleroval ani tesné sukne, ani šaty s nižším či nízkym dekoltom [tu bola drobná oprava prekladu]. Takisto zakázal jeho duchovným dcéram nosiť priehľadné pančuchy. Jeho prísnosť narastala každým rokom. Vyháňal ženy od spovednice aj pred tým než vstúpili dnu, ak zvážil ich šaty za nevhodné. Mnohokrát v ráno vykázal von jednu za druhou – končiac len s málo spoveďami. Takisto mal na dverách kostola pripevnený oznam znejúci: „Podľa Padre Piovho mimoriadneho želania, ženy musia vstúpiť do spovednice nosiac sukne aspoň 20 cm pod kolená. Je zakázané požičať si dlhšie sukne v kostole a nosiť ich na spoveď.“

Padre Pio napomenul niektoré ženy so slovami, „Choď, a obleč sa.“ Niekedy dodal: „Šašovia!“ Nedal nikomu povolenku, či to boli ľudia, ktorých stretol prvýkrát, alebo dlhotrvajúce duchovné dcéry. V mnoho prípadoch sukne boli mnoho cm pod kolenami, ale stále neboli dostatočne dlhé pre Padre Piovú prísnosť. Chlapci a muži museli takisto nosiť dlhé nohavice, ak nechceli byť vykopnutí z kostola.

Poznámky pod čiarou:

[63] John McCaffery, Blessed Padre Pio , Roman Catholic Books, Fort Collins, CO. p. 88.
[64] Clarice Bruno, Roads to Padre Pio , Seventh Edition, National Centre for Padre Pio, Barto, PA. p. 193.
[65] C. Bernard Ruffin, Padre Pio: The True Story , Our Sunday Visitor, Huntington, IN. p. 299.
[66] Dorothy Gaudiose, Prophet of the People , Alba House, NY, NY. p. 191.

[Prevzaté z vatikankatolicky.com]